Copyright 2024 - Związek Szkół i Przedszkoli Waldorfskich w Polsce

Antropozoficzny Kalendarz Duszy

"Antropozoficzny Kalendarz Duszy" Rudolf Steiner

Kalendarz zawiera medytacje na każdy tydzień roku, pozwalające przeżwać zmiany w otaczającej nas przyrodzie nie tylko zmysłami, lecz współuczestniczyć całym wnętrzem w procesach, jakie dokonują się w naturze.

"Bieg roku ma swe własne życie. Dusza ludzka może to współodczuwać. Gdy pozwoli ona oddziaływać na siebie temu, co z tygodnia na tydzień inaczej przemawia z życia roku, wtedy przez takie współprzeżywanie odnajdzie dopiero rzeczywiście samą siebie.  Odczuje, jak jej przez to narastają siły, które ją od wewnątrz wzmacniają. Zauważy że takie siły chcą być w niej obudzone poprzez udział, jaki ona może brać w sensie biegu światów tak, jak rozgrywa się on w następstwie czasów. Dopiero przez to spostrzeżeniem jakie subtelne ale pełne znaczenia nici łączące istnieją między nią a światem, w którym się inkarnowała.

W kalendarzu tym jest na każdy tydzień dana taka sentencja, która pozwala duszy współprzeżywać to co w danym tygodniu dokonuje się jako częśc życia całego roku. W sentencji ma być wyrażone to, czemu to życie pozwala zabrzmieć w duszy, gdy ta się z nim zjednoczy. Ma się tu na myśli zdrowe "czucie się w jedności" z biegiem zjawisk przyrody i wynikające z tego mocne "znalezienie siebie samej/samego" w przekonaniu, że współodczuwanie biegu światów w sensie takich sentencji jest dla duszy czymś, czego ona pragnie, jeśli tylko naprawdę dobrze samą siebie rozumie." Rudolf Steiner

Na Wielkanoc rozpoczynać należy od pierwszej sentencji.

 

 

f t g m